Jak zabezpieczyc konto na instagramie - telefon

Każdego dnia na grupach związanych z Instagramem pojawiają się posty „Ukradli mi konto na Instagramie, jak je odzyskać?!”. Ulubione zdjęcia z wakacji, zapisane stories, ciekawe treści, nawiązane relacje, utrwalone wspomnienia – wszystko przepadło! Smutna perspektywa, prawda? Jak zabezpieczyć konto na Instagramie? Oto 5 czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, aby chronić swoje konto przed kradzieżą:

1. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Najważniejsze przykazanie każdego użytkownika Instagrama oraz Facebooka. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest jak amen w pacierzu. Coś, czego absolutnie nie możesz pominąć. Na czym to polega?  Kiedy włączysz uwierzytelnianie dwuskładnikowe, za każdym razem, gdy ktoś spróbuje zalogować się na Twoje konto z nieznanej przeglądarki lub nierozpoznanego urządzenia mobilnego otrzymasz powiadomienie. Możesz wybrać jedną z trzech metod zabezpieczających:

  • kodu logowania z zewnętrznej aplikacji uwierzytelniającej (np. Duo Mobile)
  • wiadomości SMS z kodami w telefonie komórkowym
  • kodów zapasowych (w przypadku gdy nie masz dostępu do telefonu lub poczty e-mail)

Pamiętaj, że konto firmowe/twórcy jest połączone z Facebookiem, a co za tym idzie… tam także powinnaś włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Przejmując Twoje konto na FB, ktoś ma otwartą drogę do Twojego Instagrama. Jeśli korzystasz z menedżera reklam pamiętaj, że każdy kto ma do niego dostęp także powinien mieć włączoną tę opcję (nie musisz wierzyć na słowo – komunikat pojawi się w panelu).

2. Adres mailowy

Pamiętasz jakiego maila użyłaś tworząc konto na Instagramie? Może to było tak dawno, że w tym momencie nie możesz sobie przypomnieć? Czas odświeżyć pamięć, bo jeśli okaże się, że zapomniałaś także hasła, w momencie ponownego logowania może powiać grozą. Dobrą praktyką jest używanie maila założonego na własnej domenie, a nie na serwisie typu interia, onet czy wp (dawno nie używane adresy znikają z darmowych serwisów). Ale! Warto unikać używania do logowania tego samego adresu mailowego, który podajesz w BIO. Istnieje ryzyko, że będzie to pokusą dla kogoś, kto zechce przejąć Twoje konto. 

3. Silne hasło

Hasło powinno być silne, czyli zawierać kombinację znaków specjalnych, cyfr, wielkich i małych liter. Muszę przyznać, że tworzenie i zapamiętywanie haseł to nie jest moja najmocniejsza strona (a zwłaszcza to drugie). Jeśli także cierpicie na ten dziwny syndrom, z pomocą przyjdzie Wam menedżer haseł (np. KeePassXC) lub pęk kluczy (na urządzeniach z jabłkiem). Oczywiście – różne hasła do konta na IG i do maila oraz regularna modyfikacja.

4.  Aplikacje i witryny zewnętrzne 

Nie podajemy danych do logowania żadnym aplikacjom zewnętrznym! Nie warto dzielić się danymi w zamian za dostęp do jakiejkolwiek aplikacji, która na pozór może ułatwiać korzystanie z Instagrama. Jeśli nie mamy pewności czy kiedyś nie nadaliśmy dostępu aplikacjom trzecim, możemy łatwo to zweryfikować:

Jeśli okazało się, że jakieś aplikacje lub witryny miały dostęp do Twojego konta usuń je, a następnie zmień hasło oraz wyloguj się ze wszyskich urządzeń.

PS: Wiem, że wiele pytań pojawia się w okół aplikacji służących do planowania feedu. Polecam Preview – w wersji podstawowej nie trzeba podawać danych do logowania.

5. Maile od Instagrama i Facebooka

Instagram naprawdę baaardzo rzadko próbuje się „skontaktować ze swoimi użytkownikami”. Ma to miejsce naprzykład w momencie, kiedy próbujemy przywrócić hasło, logujemy się z innego urządzenia niż zapamiętane (w przypadku włączonego uwierzytelnienia dwuskładnikowego) lub zostały wprowadzone zmiany w regulaminie. Nie klikaj w podejrzane linki przesłane przez niezweryfikowanego nadawcę – pishing to jedna z głównych dróg, która skutkuje utratą konta. 

Mam nadzieję, że już wykonałaś powyższe kroki. Zajęło to chwilę, prawda?

Trzymaj się bezpiecznie,

Beata

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *